Tenkostenné zostavy – cinkovaný rohový spoj

Technoloógia výrobkov je zhodná pri všetkých typoch úľov.

Kisničky vyrábam zo suchého stolárskeho reziva, vlhkosť 10-12%, z borovice vejmutovky, ktorá je považovaná za najvhodnejší materiál na výrobu úľov. Jej hlavné výhody sú nízka gramáž, (pre porovnanie suchá VJ má 340kg/m3, smrek má 450kg/m3 a bežná borovica 540-580kg/m3), okrem toho má malý pohyb pri naberaní vlhkosti a znovu zosychaní a veľmi dobe odoláva poveternostným vplyvom. Hrúbka steny je 25 mm. Rohový spoj kisničiek robím čapovaním striedavo po 15mm. Čap je zvnútra lepený polyuretanovým lepidlom triedy D4 od firmy WURTH a uzamknutý zvrchu aj zospodu 8mm bukovými kolíkmi. Steny kisničiek do 250 mm sú z jedneho kusu, vyššie kisničky majú steny lepené z Nízke nástavky, nadstavky, kisničky na sebe E10, Optimal, Langstroth - detail rúčky a očkaviacerých kusov. Na lepenie stien kisničiek používam lepidlo Titebond 3 Ultimate glue triedy D4.

Úchyty do kisničiek frézujem, frézovacími nožmi vyrobenými špeciálne pre tento účel. Výfrez je 14 mm hlboký, hore jemne zaoblený, aby nerezal prsty a zospodu ide do stratena, aby sa v úchyte nedržala voda. Do kisničiek Langstroth, Optimal a E frézujem úchyty zo všetkých strán, do B10 a JÚ predozadné a do B12 bočné.

Očká 24 mm vŕtam do nízkych kisničiek štandardne a do ostatných na požiadavku.

Dná vyrábam tiež z borovice vejmutovky. Som praktický včelár, tak pri vyvíjaní dien kladiem dôraz Detail časti dna B10 a LangstrothDetail spoju dna B10 a Langstrothna jednoduchosť, funkčnosť, pevnosť a trvácnosť. Základ dna tvorí čapovaný rám, ktorý je zlepený a hrubými sponami spojený. Tento sa nabíja do stien dna, v ktorých je 10 mm hlboký výfrez, viď foto. Všetky tri strany výfrezu sú podlepené a nakoniec je rám zvonkajších strán stien prišróbovaný. Dná vyrábam celozasieťované, štandardne s galvanizovaným pletivom 3,2 x 3,2 mm vhodné aj na zber peľu. Na objednávku ponúkam aj nerezové sito 3,2 x 3,2 x 0,5 mm. Zo spodu je dno uzatvárateľné monitorovacou  varoa podložkou z HPS materiálu o hrúbke 2 mm. Podložka má dve polohy -dno uzavreté a dno odvetrané ale monitorované. Všetky diely dna sú lepené lepidlom Titebond 3 Ultimate glue triedy D4. Šróby používam výhradne od firmy Wurth, typ ASSY, torxová hlavička.

Nízke dno je od sita vysoké 25 mm a celková výška je 62 mm.

Vysoké dno je od sita vysoké 75mm a celková výška je 112 mm. Zo zadu má vyberateľné dvierka o výške 50 mm.

Peľochytové dno je od sita vysoké 48 mm, od sita po peľochyt 15 mm, 6mm peľochytová mriežka a 27 mm od peľochytovej mriežky po vrch dna. Celková výška dna je 108 mm. Na spodu je šuflík na zber peľu výšky 30 mm, zložený z dreveného rámu a sklolaminátovej extra pevnej sieťky.

Vrchnák sa skladá z čapovaného dreveného rámu, ktorý je v rohoch lepený a spojený jednou 50 Vrchnák B10 a Langstroth detail rohového spojumm hrubodrôtovou sponou a dvomi šróbami Wurth ASSY 5 x 50 mm. Na tento rám je prilepená a hrubodrôtenými sponami prisponkovaná doska OSB 3 Egger. Trieda OSB3 je najvyššia, určená do exteriéru, aj napriek tomu však odporúčam v prípade voľného vystavenia poveternostným vplyvom, pre predĺženie životnosti vrchnák prikryť.Oplechovanie vrchnáka pozinkovaným plechom o hrúbke 0,55 mm mám v ponuke.

Vrchnák dosadá na kisničky falcovane.

Sito – niektorý včelári, najmä z juhu požadujú aj medzikus sito, hlavne k zostavám B12. Výška sita je 80mm. Sito sa skladá z dreveného rámu ako vrchnák, na ňom je vodeodolná preglejka a galvanizované pletivo. Sito je zvrchu a zospodu falcované.  medzikus - sitomedzikus sito detail